duminică, 10 aprilie 2011

Explozie cu efect întîrziat

Gazul a terminat la egalitate, scor 2-2 (2-0), meciul disputat, sâmbătă, la Mediaş, cu U Cluj. Meciul considerat în deplasare pentru medieșeni a fost extrem de spectaculos. Gazul rămâne pe 7 în clasamentul ligii 1 la fotbal.

Golurile clujenilor au fost marcate de Claudiu Niculescu, în minutele 40 şi 43, în timp ce pentru Gaz Metan au punctat Eric de Oliveira ’70 şi Dan Roman ’87. Gazdele au deschis scorul în minutul 40, prin Claudiu Niculescu, care a trimis direct în vinclul porţii lui Pleşca, din lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri. Acelaşi Claudiu Niculescu majorează scorul trei minute mai târziu, când a şutat puternic dintr-o lovitură liberă lateral stânga, de la aproximativ 20 de metri, iar mingea a lovit pământul înainte de a intra în poarta apărată de Pleşca. În minutul 65, Eric de Oliveira (Gaz Metan) a ratat un penalti, dictat după faultul comis de Pele la Dan Roman. Gaz Metan reduce din diferenţă în minutul 70, prin Eric de Oliveira, care înscrie cu un şut plasat de la 20 metri, în stânga lui Marius Popa.În minutul 87, oaspeţii stabilesc scorul final, 2-2. Hoban îl depăşeşte pe Pele în careu, trimite în faţa porţii, de unde Dan Roman înscrie din aproximativ 5 metri. În minutul 90+4, Voican (Universitatea Cluj) înscrie, dar golul este anulat eronat pe motiv de ofsaid.
Universitatea Cluj:
12. Popa – 2. Buhuş, 5. Pele, 25. Munteanu, 3. Mendy – 20. Cojocnean (17. Voican ’74), 24. Balde, 22. Boştină (28. V. Gheorghe ’79), 30. Cristea – 9. Cl. Niculescu (26. Tony ’67), 11. Machado. Antrenor: Ionuţ Badea.
Gaz Metan Mediaş:
12. Pleşca – 16. Zaharia, 3. Trtovac, 13. Akaki, 25. Markovici (80. Miclea ’63) – 15. O. Hoban, 7. Kubala (6. Bozeşan ’46) – 18. Bawab, 27. Eric de Oliveira, 22. Pârvulescu – 2. Aganovici (20. Roman ’46). Antrenor: Cristian Pustai.
Cartonaşe galbene: Balde ’3, Cristea ’21, Mendy ’47, Popa ’57 / Zaharia ’42, Kubala ’43, Pârvulescu ’56
Arbitri: Alexandru Deaconu (central) – Ioan Onicaş, Iulian Radu (asistenţi) – Marian Bordean (rezervă)
Observatori: Rodion Cămătaru, George Ionescu.
Supervizor: Alexandru Boc.
La meciul disputat la Mediaş au asistat aproximativ 4000 de spectatori.
Pustai la un pas de eliminare, Badea supărat pe arbitrii
Cristi Pustai a declarat că speră ca echipa sa să fie una din surprizele campionatului la finalul acestei ediţii a Ligii 1. Tehnicianul a mai spus că la meciul cu “U” Cluj a fost aproape să fie eliminat pentru prima dată în cariera de antrenor. “ Am păstrat acelaşi vestiar dar am schimbat banca, dar spaţiu tehnic e mai îngust pentru oaspeţi la Mediaş. Am fost la un pas să fiu trimis în tribună, pentru prima oară în carieră, după ce am egalat. De-obicei nu ma exteriozez aşa, ma bucur că nu am fost eliminat. Nu mă mai întrebaţi de Europa League, vorbim după 21 mai. Ce ştiu e că vor mai fi surprize până la finalul campionatului, sper să fim noi una dintre ele” , a spus Pustai la conferinţa de presă.

Tehnicianul Universităţii Cluj, Ionuţ Badea, a declarat că echipa sa nu a câştigat din alte cauze decât jocul de pe teren, dar nu a dorit să dezvolte subiectul. “Astăzi nu am câştigat şi din alte motive, nu spun mai multe ca să nu fiu suspendat. Am făcut un joc bun şi datorită Mediaşului, pentru că Gazul a jucat deschis“, a declarat şi Badea.