vineri, 29 aprilie 2011

Revansã "amânatã"

Gaz Metan a terminat 2-2 la Galați după ce a condus de două ori Oțelul.

Primii care au deschis scorul au fost oaspeţii întîlnirii, prin iordanianul Bawab, care a driblat doi fundaşi gălăţeni şi l-a învins fără emoţii pe portarul Grahovac. Pînă la finalul primei reprize, gazdele au mai avut cîteva ocazii la poarta lui Pleşca, dar nici una dintre ele nu s-a materializat.
Partea secundă a partidei a venit cu mai multe goluri şi moldovenii au egalat dintr-o lovitură de pedeapsă, în minutul 61, transformată bine de Antal. Augustus Constantin l-a iertat însă pe Vukadinovici, jucătorul care a provocat penalty-ul şi nu a văzut al doilea cartonaş galben. Egalitatea pe tabelă a durat doar un sfert de oră, pînă cînd Eric a punctat pentru 2-1, la finalul unei acţiuni luate pe cont propriu. Pena a profitat de pasa excelentă venită de pe partea stîngă a atacului gălăţean şi a adus un punct Oţelului, cu o lovitură de cap plasată la colţul scurt. Gazdele ar fi putut să cîştige toate punctele puse în joc dacă Viglianti nu ar fi ratat penalty-ul obţinut în minutul 90+5, mingea lovind transversala lui Pleşca.
Oţelul Galaţi a ratat şansa de a trece din nou pe primul loc în Liga I după 2-2 pe propriul teren cu Gaz Metan Mediaş. Medieşenii au condus de două ori, după golurile lui Bawab şi Eric, dar gazdele au revenit de fiecare dată prin Antal şi Pena. În final, Viglianti a ratat un penalty când toţi gălăţenii îşi puneau speranţele că argentinianul va marca golul care să-i repună în poziţia de lideri.
Medieșenii rămân pe șapte în clasament, cu 44 de puncte, la două în spatele Rapidului și Stelei și la șase în spatele lui Dinamo.
In minutul 90+4, centralul Augustus Constantin a acordat încă un penalti pentru Oţelul, după un fault in afara careului la Pena (mutat 1 metru in careu), dar Viglianti a ratat, trimiţând mingea în bara transversală.

Pustai trimis in tribuna
Pustai a fost eliminat în prelungirile partidei, pentru că a protestat la acordarea celui de al doilea penalty pentru gălățeni. "Voi face contestaţie împotriva arbitrului, deoarece am fost eliminat pentru că m-am bucurat la finalul meciului. Nu vreau să comentez greşelile arbitrilor. Clubul Gaz Metan şi eu nu vom face niciodată blat. Respect Oţelul şi mi-aş dori să câştige campionatul", a spus Pustai la finalul partidei.
Cristian Pustai consideră că meciul cu Oţelul Galaţi a fost spectaculos. "Până la urmă e bun şi un punct. Îmi doresc să nu mai pierdem până la finalul campionatului", a adăugat el.
Fotbalistul Eric de Oliveira, autorul unui gol la partida de la Galaţi, a declarat că punctul obţinut este important pentru Gaz Metan Mediaş în perspectiva unei eventuale participări în Liga Europa "E un punct important pentru noi în lupta pentru Liga Europa. Cred că ne-am mărit şansele de a ajunge acolo. Vom avea meciuri directe cu Steaua, cu Dinamo şi totul se joacă. Nu putem pune la îndoială atitudinea echipei noastre, la fel jucăm fiecare meci", a afirmat Eric.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovaci - 3. Râpă, 30. Perendija, 18. Sg. Costin, 23. Sălăgeanu - 26. Neagu (15. Ibeh '58), 29. Giurgiu - 8. Antal, 37. Viglianti, 14. S. Ilie (7. Iorga '66) - 19. Punosevaci (17. Pena '46). Antrenor: Dorinel Munteanu.
Gaz Metan Mediaş: 12. Pleşca - 16. R. Zaharia, 19. Fl. Lazăr (20. D. Roman '14), 3. Trtovaci, 29. Vukadinovici - 6. Bozeşan, 21. Todea, 22. Pârvulescu, 8. Buzean - 27. Eric de Oliveira (9. Liţu '77), 18. Bawab (80. Miclea '72). Antrenor: Cristian Pustai.
Cartonaşe galbene:, Perendija '53, Pena '72 - Bozeşan '15, Vukadinovici '20, Bawab '56, Pleşca '87, Miclea '90+1
Arbitri: Augustus Constantin (central) - Adrian Vidan, Florin Păunescu (asistenţi) - Andrei Chivulete (rezervă).