luni, 2 mai 2011

Tot mai adânc

Liga a III–a de fotbal / Gaz metan II – FC Maramureş 1–2
În faţa liderului, fotbaliştii medieşeni au făcut un joc curajos, dar două greşeli i-au costat scump. FC Maramureş s-a impus la Mediaş cu 2-1, afundând-o pe Gaz metan II şi mai mult în subsolul clasamentului. şansele de a mai fenta retrogradarea scad de la un meci la altul, pentru jucătorii lui Costel Hanc.
La doar 5 minute de la startul partidei, Savin a încercat să oprească mingea, în marginea careului mare, dar a alunecat, prilejuindu-i ocazia lui Pop de a intercepta şi de a deschide scorul, cu un şut pe lângă Portnojs. Prima ocazie a Gazului metan a venit abia la jumătatea reprizei, când Hlinca a şutat de la 25 de metri, ar peste poartă ('25). Două minute mai târziu, Podină l-a faultat în care pe Bîlc, iar Husar a restabilit egalitatea, din penalti. Speranţele se reaprinseseră în tabăra gaziştilor. A fost doar un simplu foc de paie, deoarece Pop a centrat perfect, în interiorul careului mare, Portnojs a ezitat, iar Dragoş i-a luat faţa şi a marcat, cu capul ('32).
Bîlc a şutat în zid, dintr-o lovitură liberă, de la 20 de metri ('33), iar Negrea a reluat peste, din marginea careului mic, două minute mai târziu. Hlinca şi-a mai încercat odată norocul, de la 30 de metri, dar nu a nimerit ţinta ('37), pentru ca Dragoş să se aleagă doar cu un "galben" pentru simulare, după ce a încercat să obţină un penalti ('40).
Repriza secundă a fost una modestă, oaspeţii preferând să apere rezultatul. Hlinca a plasat un "cap", din 6 metri, peste transversală ('51), Fleşer l-a imitat, cu un sfert de oră înainte de final, pentru ca Gaşpar să fie şi el lipsit de inspiraţie în faţa porţii ('81). Nici Boaru n-a reuşit mai mult, fiind blocat în momentul şutului ('85), pentru ca Lup, un minut mai târziu, să trimită peste, din 8 metri.
“Am încercat să scoatem cât mai mult din acest joc, am avut atitudine, ne-am creat ocazii, însă din păcate am făcut oaspeţilor cadou două goluri venite pe nişte greşeli personale. Nu am reuşit nici în această partidă să evităm astfel de erori. La primul gol, Savin a alunecat în marginea careului mare, iar la următorul, atacantul maramureşenilor i-a luat faţa lui Portnojs şi a marcat cu capul. Este păcat, pentru că jucătorii s-au străduit mult şi în această confruntare. Mă bucură că Gaşpar a crescut mult în ultimele meciuri, este un fotbalist cu posibilităţi mari, pe care sper să îl vedem în viitor şi la echipa mare”, a afirmat tehnicianul Costel Hanc.
Gaz metan II: Portnojs - Şorlea (Firiţeanu '75), Savin, Husar, Gombar (Laza '85) - Stoia, Hlinca (Boaru '60), Bîlc, Lup - Gaşpar, Fleşer.
FC Maramureş: Bota - Podină (Gherman '46), Hodor, Toma, Duruş - Achim, Fritea, Negrea, Pop - Dragoş (Gego '55), Rozsel (Ernst '65).