Viitorul Constanţa - Gaz Metan Mediaş, scor 0-0

Viitorul Constanta - Gaz Metan Medias 0-0
De cînd a promovat, Gică Hagi a jucat cu Viitorul său pe trei arene, la Galaţi, la Constanţa şi, din acest an, la Chiajna.
Indiferent însă cum s-a numit "casa" copiilor săi, aceştia foarte rar au izbutit să-şi facă fanii să-i îndrăgească. Iar la cum au jucat aseară, probabil că oamenii care s-au "copt" sub soare vreme de două ore nu vor mai lua prea curînd drumul stadionului.

Sigur, faţă de Gaz, Viitorul a părut mai vie, a mai îndrăznit cît de cît, dar asta nu i-a asigurat mai mult de un punct. Poate dacă Mitriţă (13, 31), Dică (52), Băluţă (66) sau Ghionea (90+1) ar fi concretizat una din semiocaziile create, acum cronica ar fi curs altfel, însă problemele din atacul lui Anghel nu par să se rezolve prea uşor.
Dincolo, Mediaşul e la ani-lumină de ce a reprezentat în ultimele sezoane. Dispariţia lui Eric şi starea fizică precară a lui Bawab au transformat formaţia ardeleană într-o copie falsă şi urîtă a echipei care în vara lui 2011 elimina Mainz-ul din Europa!

Intrat pe teren în minutul 66, Bawab s-a accidentat în minutul 85 şi n-a mai putut continua partida. Întrucît Dulca efectuase toate modificările, Gazul a jucat pe final în 10!

Viitorul Constanţa: Buzbuchi - Nikolov, Puţanu, Ghionea, Mitrea - Al. Lazăr, Benzar - Băluţă (Năstăsie '66), N. Dică (Rusu '73), Mitriţă (Târnovan '79) - Gavra. Antrenor: Cătălin Anghel.

Gaz Metan Mediaş: Buchta - Zaharia, Trtovac, Muth, Buzean - Tahar, Covaciu (Todea '33) - Cojocnean (Avram '54), Vitinho, C. Petre - Robertson (Bawab '67). Antrenor: Cristian Dulca.
Cartonaşe galbene: Benzar '23, Ghionea '36, Mitriţă '60, Mitrea '70 / Buzean '75.
Arbitri: Lucian Rusandu (central) - Cristian Marchidanu, Imre Bucsi (asistenţi) - Cristina Bujor (rezervă).
Observatori: Alexandru Deaconu, Eduard Alexandru.
Din minutul 86, Gaz Metan Mediaş a jucat în inferioritate numerică, după ce Bawab s-a accidentat şi nu a mai putut continua jocul. Antrenorul medieşenilor, Cristian Dulca, efectuase deja cele trei schimbări.

Ambele echipe au evoluat fără niciun orizont, anost, chiar plictisitor pe alocuri, în decursul celor 90 de minute de joc, fazele de poartă şi ocaziile de gol putând fi numărate pe degetele unei singure mâini.

Gaziştii au avut, din întâmplare, o ocazie de gol încă din min. 2 atunci când, după o fază fixă, mingea l-a lovit în genunchi pe Muth şi a ricoşat pe lângă poarta adversă. Abia după alte 40 de minute, medieşenii aveau să mai bifeze o nouă ocazie, însă şutul lui Tahar a fost respins în corner de Buzbuchi. La reluare, gaziştii şi-au trecut în cont ultima ocazie de gol ratată pe rând de Vitinho şi Robertson.

De partea cealaltă fundaşul central constănţean Puţanu şi apoi Ghionea au fost pe punctul de a înscrie golul victoriei pentru echipa sa după reluări cu capul, peste poartă, în urma unor lovituri de colţ. Din păcate o nouă lipsă de inspiraţie, caracteristică de altfel la Dulca în privinţa schimbărilor, a făcut ca medieşenii să evolueze în ultimele zece minute în inferioritate numerică, Bawab accidentându-se după ce tehnicianul gazist epuizase toate cele trei modificări încă din minutul 67! Peste şase zile la Mediaş va poposi campioana ţării, Steaua Bucureşti, ceea ce înseamnă alte trei puncte la pasiv în dreptul medieşenilor care vor ajunge la -7 în “clasamentul adevărului”.

Mai grav e faptul că staff-ul tehnic şi cel administrativ par a se face că nu vad (sau practic trec cu vederea!) prăpastia dintre evoluţia echipei în “mandatul” Mulţescu şi cel actual. Gaz Metan Mediaş se află efectiv în criză şi doar un şoc la echipă ar mai putea-o întoarce din drumul spre eşalonul secund.

Iată şi cele două formaţii care au evoluat duminică la Chiajna, în cadrul etapei a V-a – Viitorul Constanţa: Buzbuchi – Nikolov, Puţanu, Ghionea, Mitrea – A. Lazăr, Benzar – Băluţă (min. 67 Năstăsie), N. Dică (min. 74 Rusu), Mitriţă (min. 79 Târnovan) – Gavra. (Antrenor Cristian Anghel).

Gaz Metan Mediaş: Buchta – Zaharia, Trtovac, Muth, Buzean – Tahar, Covaciu (min. 32 Todea) – Cojocnean (min. 54 R. Avram), Vitinho, C. Petre – J. Robertson (min. 67 Buchta).

Cartonaşe galbene Benzar, Ghionea, Mitriţă, Mitrea/Buzean.(Antrenor: Cristian Dulca).

Cu doar două puncte obţinute în cinci etape, viitorul gaziştilor, cu Cristan Dulca pe banca tehnică, nu sună deloc bine! Medieşenii şi-au adăugat al doilea punct în clasament, duminică seara, după o partidă – cea de la Chiajna cu Viitorul Constanţa – de nivelul celui de-al treilea eşalon şi încheiată nedecis, 0-0.