miercuri, 13 mai 2015

Singin' in the Rain!

În finalul meciului, pe o ploaie torenţială, medieşenii au marcat golul prin care au câştigat în faţa liderului ASA Tg. Mureş. Liviu Băjenaru, cel care l-a îngenuncheat pe Stăncioiu, s-a aflat la primul meci în tricoul Gazului Metan. Cu 3 etape înainte de finalul sezonului, medieşenii ajuns pe locul 12, primul de deasupra liniei, însă până să se considere scăpaţi de retrogradare mai au de tras.
Deşi biciuiţi de ploaia rece care s-a abătut asupra arenei de pe malul Tîrnavei Mari, fotbaliştii medieşeni au avut motive să cânte, în finalul meciului cu ASA Tg. Mureş, liderul la zi al clasamentului Ligii I. Când toată lumea aştepta fluierul de final al "centralului" Haţegan, mingea a ajuns la Liviu Băjenaru, iar acesta l-a "executat" pe Stăncioiu cu un şut din marginea careului mare, aducând victoria Gazului Metan. Cele 3 puncte îi saltă pe medieşeni deasupra liniei, cu 3 etape înainte de final şi le asigură acestora un moral excelent înaintea confruntărilor cu Dinamo, Concordia şi FC Braşov.
Miza uriaşă aflată la mijloc i-a determinat pe jucătorii ambelor echipe să înceapă jocul prudent. Llullaku ('2) şi Aymen Tahar ('11, '15) fie au tras în blocaj, fie alături, iar mingea spre care se îndrepta Figliomeni a fost reţinută de Stăncioiu. Ocaziile cu adevărat periculoase au apărut abia după jumătatea reprizei şi le-au aparţinut oaspeţilor. Axente l-a servit excelent pe Hora, dar acesta din urmă s-a grăbit însă şi a "înţepat" mingea din prima, dar n-a prins cadrul porţii ('22). Hora s-a mai aflat încă o dată singur cu goal-keeper-ul medieşean, dar a fost blocat, balonul a ajuns fericit la Ianis Zicu, şeptarul oaspeţilor a şutat din voleu, însă în bară, apoi Pleşca a trimis în corner ('30).
Repriza secundă a fost ceva mai animată. Oaspeţii au cerut penalti la un duel Hora - Zaharia, dar nu l-au înduplecat pe Haţegan ('52). Llullaku ('53) şi Alex Munteanu ('54) n-au fost convingători, iar mureşenii au vrut din nou lovitură de la 11 metri la o fază în care Buzean ar fi şters mingea cu mâna, deşi nu era clar dacă a fost, sau nu, în suprafaţa de pedeapsă. ('55).
Presiunea la poarta lui Stăncioiu a început să crească, încet dar sigur. Mureşenii au stat "la cutie", iar ori de câte ori au avut ocazia au încercat contraatacul. La o astfel de fază Buzean a intervenit la sacrificiu, la Hora ('65). Muth a îndepărtat un balon care-l căuta pe Bumba, în careul mic ('67).
Minutele se scurgeau şi medieşenii nu reuşeau să străpungă "zidul" ASA-ului. Llullaku a centrat prea lung pentru Roman ('69), acelaşi Llullaku şi Munteanu au şutat în blocaj ('72), iar Muth a trimis alături, cu capul, în urma unui corner ('72).
Cu 10-11 minute înainte de final a fost rândul medieşenilor să ceară penalti, Gorobsov jucând mingea centrată de Creţu cu mâna, dar Haţegan a înschis încă o dată ochii. Roman a trimis în sfârşit pe poartă, dar Stăncioiu a fost la post ('79). Replica a venit de la Manolov, Pleşca reţinând pe linia porţii ('83).
Liviu Băjenaru (foto) a adus bucuria în tabăra medieşenilor. Intrat la pauză, pentru prima dată în tricoul Gazului Metan, fostul jucător al Stelei l-a executat pe Stăncioiu cu un şut din marginea careului mare ('90).
În prelungiri, nervii au cedat, Haţegan arătând într-un minut de 4 ori cartonaşul galben. În puţinul timp rămas nu s-a mai întâmplat nimic. Medieşenii au bifat al şaselea meci consecutiv fără înfrângere, obţinând prima victorie de acasă, din retur, în vreme ce ASA-ul a pierdut pentru prima dată în această primăvară.

Gaz Metan: Plesca - Cretu, Zaharia, Muth, Buzean - Tahar, Elton (Bajenaru 46') -   Al. Munteanu, Figliomeni (R. Avram 76'), Llullaku (Vitinho 83') - D. Roman
Rezerve: A. Greab - J. Trtovac, B. Visa, C. Gheorghe

ASA: Stancioiu - Feussi, Gonzalez, Bejan, S. Ilie (Hanca 73') - Muresan,   Gorobsov - Bumba, Zicu (Goga 67), Hora - Axente (Manolov 56').
Rezerve: A. Viciu -I. Balaur, B. Martins,J. Szekely.