sâmbătă, 18 februarie 2017

Dintr-o înfrângere, în alta! Scad şansele la play-off

FC Voluntari - Gaz Metan 1-0 (Petre Ivanovici 67`)
Gaz Metan a fost învinsă în deplasare de FC Voluntari cu scorul de 1-0 prin golul lui Ivanovici din minutul 67`. Prima repriză a partidei de la Voluntari a fost una săracă în fotbal. Lucrurile s-au animat în actul secund. Mai întâi în minutul 56, Florin Cernat a trimis din lovitură liberă puţin peste poarta lui Pleşca. În minutul 67, Costin Lazăr a trimis pentru Ivanovic, care a preluat şi a marcat cu un şut la colţul lung.
Peste doar patru minute, gaziştii au avut şansa golului egalizator. Ciprian Petre a centrat foarte bine din partea dreaptă, iar Buziuc a trimis cu capul din apropiere puţin pe lângă poarta lui Balauru. Ulterior, alb-negri nu au mai reuşit să pună în pericol poarta adversă, iar partida s-a încheiat cu victoria gazdelor. Echipa oaspete a fost susţinută la Voluntari de 35 de suporteri (foto 2) veniţi de la Mediaş.

Greu fără Eric!
Antrenorul medieşenilor a vorbit şi despre situaţia lui Eric de Oliveira, pe care l-a trimis la echipa a doua a clubului din cauza problemelor cu greutatea. Pustai lasă să se înţeleagă că brazilianul va reveni la prima echipă şi speră că experienţa de la formaţia a doua îl va ajuta să ajungă la o formă fizică bună: "Ne-au lipsit Eric, Llullaku si Axente, dar cei care au jucat ar fi trebuit să facă mai mult. Am jucat azi cu 3-4 mâini moarte pe teren. Eric nu este încă la greutatea optimă, s-a întors şi târziu din vacanţă. Echipa are nevoie de el, dar şi el de echipă. Trebuie să depună mai mult efort. Dacă îşi revine, bine, dacă nu, probabil va merge la altă echipă şi la alt antrenor. Poate că săptămână asta în care s-a pregătit separat i-a făcut bine şi ne vom putea baza pe el în viitor." a declarat Cristian Pustai după meci.

FC Voluntari: Balauru - Coman (Filipov 85'), Balaur, Cazan, Acsinte - Novac (Marinescu 62'), C. Lazăr - Popadiuc (Căpăţână 55'), Cernat, Ivanovici - Curelea.
Rezerve: Petrariu, Achim, Deac, Voduţ. Antrenor Florin Marin.
Gaz Metan: Pleşca - Creţu, Trtovac, Zaharia, Rugasevic - Munteanu, Danci (C.Petre 68'), Tahar, Bic, Buziuc - Sikorski (Gavra 20', Olaru 80').
Rezerve: Greab, Buzean, Itoua, Lupu. Antrenor Cristian Pustai.
Antrenor: Cristian Pustai