luni, 14 august 2017

FC Voluntari obţine prima victorie în campionat, cu... Gaz Metan!

FC Voluntari - Gaz Metan Mediaş 2-1 (Ivanovici 20`, Cernat 84`/ Khubutia 78`)

FC Voluntari a câştigat meciul jucat la Ploieşti împotriva lui Gaz Metan Mediaş, scor 2-1 în etapa a şasea a a Ligii 1. Partidă în care centralul Alexandru Tudor a viciat rezultatul; nu a acordat nu mai puţin de trei lovituri de pedeapsă pentru alb-negri.

Într-o partidă echilibrată, FC Voluntari a condus mult timp prin golul înscris în minutul 20 de Petre Ivanovici din lovitură liberă, la o fază la care Greab a plecat târziu şi nu a reuşit să ajungă la mingea expediată de mijlocaş. Voluntari a continuat să fie echipa mai periculoasă şi a trecut pe lângă majorarea avantajului în mai multe rânduri, la ocaziile lui Ivanovici şi Căpăţână, în timp ce Gaz Metan a răspuns prin Akaki Khubutia, care a reluat cu capul o centrare din corner, însă portarul gazdelor a reţinut. În minutul 45, Manole a centrat de pe partea dreaptă, Olaru a reluat cu capul, însă mingea a lovit transversala.

Gaz Metan a început în forţă actul secund, iar în minutul 53, Golubovic a lovit bara cu un şut din afara careului. În minutul 74 a ieşit la rampă centralul Tudor. Mihai Popescu a blocat cu mâna un balon în careu după o lovitură de cap, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. În minutul 78 au reuşit egalarea graţie unei reuşite a lui Khubutia (foto), după un corner executat de Tîrcoveanu. Întrat cu un sfert de oră înainte de final, Florin Cernat, a adus cele 3 puncte ilfovenilor în ultimele 5 minute, după ce a fost servit excelent în careu de Novac. În minutul 89, Tudor s-a făcut că nu vede un fault în careu al lui Filipov, iar apoi în prelungiri a închis ochii şi atunci când Golubovic a fost tras de mână în careul de 16 metri.

FC Voluntari: Petrariu - Filipov, Balaur, Popescu, Acsinte - Căpăţână (V. Olteanu 66), Lazăr, Novac, Ivanovici (Deac 80) - Voduţ, Tudorie (Cernat 73).
Rezerve: Gavrilaş - Maftei, Popadiuc, Pârcălabu. Antrenor: Claudiu Niculescu
Gaz Metan: Greab - Voicu, Perendija, Khubutia, Buşu (Curtean 46) - Bic (Buziuc 85), Danci - Manole (Tîrcoveanu 63), Olaru, Popovici - Golubovic.
Rezerve: Pleşca - Mitic, Trif, Surugiu. Antrenor: Cristi Pustai.