duminică, 17 septembrie 2017

Rezervele Stelei, festival de goluri cu Gaz Metan

FCSB - Gaz Metan 4-0 (De Amorim 13`, Fl. Tănase 48`, 55`, Man 58`)

După evoluţia superbă din meciul cu Plzen, 3-0, FCSB a obţinut cea mai categorică victorie a sezonului în Liga 1, 4-0 cu Gaz Metan Mediaş. Fără "gurile de foc" Teixeira, Alibec şi Budescu, roş-albaştrii au demolat-o pe Gaz Metan Mediaş, 4-0, transmiţând un mesaj clar viitoarelor adversare din campionat, CFR Cluj şi Dinamo. FCSB a deschis scorul după doar 14 minute, după un excelent triunghi de pase Achim-Tănase-Man. Puştiul adus acum un an de la UTA a şutat în Greab, mingea a ajuns la renegatul Wiliam de Amorim, care a îndeplinit o simplă formalitate.

Steliştii s-au dezlănţuit după pauză: Florin Tănase a marcat în minutul 48, printr-o deviere de efect după pasa lui Ovidiu Popescu. Tot căpitanul roş-albaştrilor a dus scorul la 3-0, marcând o bijuterie de gol: mijlocaşul de 22 de ani a înscris cu un şut superb din afara careului, reuşind astfel prima "dublă" de când se află la FCSB şi închizând gurile contestatarilor care l-au cerut de atâtea şi atâtea ori în afara primei echipe. Dennis Man a înscris şi el în minutul 58, lobându-l elegant pe goalkeeper-ul Greab după o fază cursivă a echipei lui Dică. Gnohere, titularizat după mai multe etape în care a stat pe bancă, a ratat şansa de a-l mulţumi pe Dică, irosind un penalty în minutul 88, după un henţ în careu al lui Milan Mitic (foto).

FCSB: Niţă - Enache, Planic, Larie, Momcilovic - Achim (Nedelcu 46'), Ov. Popescu - Man, Fl. Tănase (D. Benzar 64'), De Amorim (Fl. Coman 46') - Gnohere.
Rezerve: Stăncioiu - Pleaşcă, Artur Jorge, R. Benzar. Antrenor: Nicolae Dică.
Gaz Metan: Greab - I. Voicu (Buziuc 65'), M. Constantin, Khubutia, De Vriese - Danci (Sg. Popovici 46'), Mitici - Curtean (R. Romeo 60'), Olaru, Bic - Golubovic.
Rezerve: Pleşca - Sîrghi, Manole, Lokaj. Antrenor: Cristi Pustai.