joi, 27 octombrie 2016

Cupa Romaniei: CNS Cetate Deva - Gaz Metan Mediaş 1-7

Cetate Deva - Gaz Metan Mediaş 1-7 (Tecsi '21 / Bic `42-pen, '57, Danci '45+2, Axente '52, '59, Al.Zaharia '79, Buziuc '86)
Gaz Metan Medias a învins în meciul de azi, disputat pe terenul celor de la Cetate Deva cu un categoric 7 – 1, trecand mai departe in Cupa României în faza 8-imilor. Pe un teren foarte greu, îmbibat cu apă, cele două formaţii au prestat un joc de angajament fizic.

Prima ocazie a medieşenilor a venit în minutul 15, când Raţ a boxat de sub transversală şutul de la 30 de metri a lui Petre. În minutul 20 Tecsi strică o acţiune de atac a lui Velici, intervenind din ofsaid, însă un minut mai târziu atacantul hunedorean se revanşează, făcând o cursă de la mijlocul terenului până în careul advers, unde întoarce un fundaş şi trimite în colţul lung al porţii lui Marinescu pentru 1 – 0. Vaştag are o deposedare corectă la Axente la marginea careului de 16 metri la o fază periculoasă (min. 40), însă în minutul 41 centralul Marian Balaj acordă foarte uşor penalty la o cădere teatrală în careu a lui Olaru şi Bic transformă pentru 1 – 1. În cel de-al doilea minut de prelungire al primei părţi a căzut şi golul doi al Mediaşului: Petre şutează, Dosan respinge, iar la cornerul rezultat Danci scapă din marcaj şi trimite cu capul în poarta lui Raţ.

Oaspeţii încep repriza secundă cu un forcing susţinut şi după ce Vîrtan, Ionică şi Raţ resping la acţiuni periculoase la poarta deveană, iar Danci nu găseşte ţinta cu un şut de la distanţă, inevitabilul se produce în minutul 53. Olaru pătrunde pe flanc, centrează şi Axente reia simplu cu capul pentru 1 – 3. De aici încolo Cetate cedează total şi Mediaşul punctează din toate poziţiile şi cu toate liniile. Bic reia în poartă centrarea lui Creţu pentru 1 – 4 în min. 57, Axente din doi metri, marcheaza pentru 1-5 în min. 58. Al. Zaharia trece o a treia bară în contul oaspeţilor (min. 73), dar tot el face 1 – 6 în min. 78. Singura ocazie adevărată a Devei în partea a doua se consemnează în minutul 82, când Şaucă expediază un şut bun, Marinescu respinge cu dificultate şi Ionică reia pe lângă poartă. Scorul final este stabilit în min. 85 de Buziuc, care înscrie din centrarea lui Radu Zaharia. Acelaşi Buziuc are şi golul opt în gheată, dar trimite incredibil pe lângă poartă din careul mic (min. 87).

Cetate Deva: Raţ – Vîrtan, Ionică, Dosan (Kereki 54`), Petresc – Vajda (cpt), Vaştag – Şaucă, Tecsi, Bloj (Sahru 73`) – Velici (Lintaru 54`). Antrenori Viorel Tănase şi Tudorel Pelin.
Gaz Metan Mediaş: Marinescu – Creţu, R. Zaharia, Buzean (cpt), Trif (Romeo 46`) – Bic, Danci – Lupu (Buziuc 59`), Olaru, Petre (Al. Zaharia 59`) – Axente. Antrenori Cristi Pustai şi Flavius Şomfălean.