sâmbătă, 1 septembrie 2018

Medieşenii câştigă ”derby-ul” Sibiului. Creţu, la primul gol în tricoul "lupilor"

AFC Hermannstadt - Gaz Metan Mediaș 0-1 (Crețu 66`)
Gaz Metan a pus punct seriei negative și a obținut prima victorie în acest sezon, în deplasare, la Târgu Mureş. Medieșenii s-au impus, în deplasare, pe terenul lui AFC Hermannstadt, 0-1.

FC Hermannstadt a început tare partida disputată la Târgu-Mureș, și a marcat în minutul 1 prin Bogdan Rusu, însă reușita a fost anulată pe motiv de off-side. Alb-negri au avut prima ocazie în minutul 22. David Caiado a centrat la colțul lung pentru Fortes, mingea a ajuns însă la Crețu, acesta a recentrat la marginea careului iar Fofana Boubacar a reluat din prima, puțin pe lângă bara din dreapta porții lui Căbuz. Peste opt minute, Blănaru a scăpat singur cu Pleșca, a șutat însă mingea a ocolit de puțin poarta. În minutul 33, Daniel Tătar (foto) a făcut un henț clar în careu, însă centralul Radu Petrescu nu a acordat lovitură de la 11 metri, așa cum ar fi trebuit.

Sibienii au început în atac și actul secund, iar în minutul 49, Pîrvulescu a trimis cu capul, peste, din poziție ideală. Replica a venit imediat de la Iulian Cristea care a șutat însă peste poarta lui Căbuz. Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 66. Nasser Chamed a centrat bine în careu pentru Carlos Fortes, șutul acestuia a lovit bara transversală, a revenit în careu, Fortes a încercat să reia din nou spre poartă, iar mingea a ajuns la Valentin Crețu (foto) care pe fază a trimis-o în poartă. În minutul 78 Nasser Chamed a avut șansa de a dubla avantajul formației sale, însă șutul său a trecut puțin pe lângă poarta lui Căbuz. În prelungiri, gaziștii puteau să mai marcheze o dată în urma unui contraatac, însă partida s-a încheiat în cele din urmă cu o victorie la limită. Medieșenii au fost susținuți, la Târgu Mureș, de aproximativ 100 de persoane, dintre care peste 60, de la galerie, din peluza oaspeților.

Hermannstadt: Căbuz - Al. Coman, Pârvulescu, Mijuskovici, Tătar - Dâlbea (Curtean 81`), Dandea - Petrescu (N`kololo 58`), G. Rusu, Chalkiadakis (Luis Alí 71`) - Blănaru.
Rezerve: Began - I. Stoica, Antonov, Pamfile. Antrenor: Alexandru Pelici
Gaz Metan: Pleșca - V. Crețu, M. Constantin, I. Cristea, Trif - Fofana, Luis Aurelio - D. Olaru (Romeo 85`), Ely Fernandes, Caiado (Chamed 64`) - Fortes (Buziuc 89`).
Rezerve: Batista - D. Pop, M. Stancu, P. Costea. Antrenor: Mihai Teja.