joi, 1 septembrie 2016

Au chinuit fotbalul! Gaz Metan și FC Botoșani au terminat la egalitate, 0-0, la capătul unui meci foarte slab

Gaz Metan Mediaş şi FC Botoşani au terminat la egalitate, scor 0-0. Este prima remiză a celor două în acest sezon după 5 meciuri.
Cele două echipe au tras doar 4 șuturi pe spațiul porții. Fiecare echipă a avut câte o șansă mare de a marca.
Medieșenii au tras o dată în bara transversală, prin Radu Zaharia (foto stânga) în timp ce Matulevicius putea aduce victoria oaspeților în minutul 92, când Greab a avut o intervenție excelentă.
Alb-negri au făcut o primă repriză slabă, iar apoi în actul secund au controlat jocul, au lovit bara prin Radu Zaharia şi au mai avut alte două ocazii mari prin Eric de Oliveira (foto centru) şi Cristian Gavra.
Alb-negri au început greu partida cu moldovenii lui Leo Grozavu, iar fostul gazist Victoraş Astafei a fost aproape de a deschide scorul în minutul 22, însă şutul său a fost respins de Alexandru Greab cu un reflex foarte bun.
Altfel au stat lucrurile în repriza a doua, atunci când gaziştii au controlat ostilităţile în teren. Cea mai mare ocazie de gol i-a aparţinut lui Radu Zaharia. În minutul 57 acesta a fost găsit excelent în careu de Azdren Llullaku, a şutat însă mingea a lovit bara transversală.  Peste alte zece minute Eric a şutat din marginea careului peste poartă, pentru ca în final şutul lui Cristian Gavra să treacă puţin peste poartă.

Botoșani este pe locul 5, cu 7 puncte, în timp ce Gaz Metan Mediaș este pe 9, cu același număr de puncte, însă cu un golaveraj mai slab.

Gaz Metan Mediaş: Greab - Creţu, Susnjar, Trtovac, Buzean - Cristea, Zaharia - A. Munteanu, Eric (C. Petre 71'), Llullaku (Bic 87') - Axente (Gavra 66'). Antrenor: Cristian Pustai.
FC Botoşani: Iliev - Patache (Herghelegiu 46'), Miron, Plămadă, Muşat - Vaşvari, Bordeianu - Dimitrov, L. Fulop (Matulevicius 72'), Astafei - Golofca (Ichim 90+3'). Antrenor: Leo Grozavu.