Fotbaliştii medieşeni şi-au luat “la revedere” de la proprii suporteri în acest an într-o partidă cu CSU Craiova. Gaz Metan Mediaş a produs surpriza etapei remizând pe teren propriu cu CSU Craiova, scor 0-0, într-un meci din etapa a 21-a.

Oltenii au avut şansele cele mai mari, dar n-au reuşit să înscrie, deşi în minutul 25`, Dimitrov a încercat să-l suprindă pe portarul advers, dar fără nicio şansă. În minutul 30`, Nasser Chamed (foto) centrează în careu, iar Calancea reţine cu siguranţă lovitura de cap a lui Golubovic.

În partea secundă, a avut loc şi un moment neplăcut. Kelici şi Darius Olaru s-au dat cap în cap la un duel aerian. Ambulanţa pătrunde pe teren, iar jucătorul medieşenilor este transportat la spital, cu gâtul imobilizat. Constantin îl faultează pe Mitriţă, faza însă continuă, iar Băluţă nu poate să marcheze, fiind blocat de Greab. Portarul gazdelor se resimte după această intervenţie şi nu mai poate să continue partida, fiind înlocuit cu Pleşca. Centralul George Rădulescu a acordat 9 minute de prelungire datorită accidentăriilor lui Olaru şi Greab. Pleşca, cel care a apărat o lovitură de pedeapsă în primul minut al prelungirilor la şutul lui Mitriţă. La faza următoare, Calancea iese greşit din poartă, iar Golubovic reia cu capul în transversală, o centrare venită în urma unui corner.

Gaz Metan: Greab (Pleşca 69`) - Sg. Popovici, M. Constantin, I. Cristea, Buşu - I. Neagu, Sîrghi (Danci 87`), Bic - Olaru (Tîrcoveanu 55`), Golubovic, N. Chamed.