sâmbătă, 17 septembrie 2022

ACS Mediaș a învins clar Sparta Mediaș în "derby-ul" local

ACS Mediaș - Sparta 6-0 (Zomanț 22', Avram 31', Țili 32', Pajco 44', 85', Cr. Nicula 88')

Un nou meci, o nouă victorie pentru ACS Mediaș. Sâmbătă, formația lui Dumitru Solomon a trecut fără drept de apel de Sparta Mediaș, scor 6-0.

Primul gol al partidei a venit în minutul 22, reușit de Sorin Zomant. Lupii au mai marca apoi de trei ori într-un interval de trei minute: Cristain Avram în minutul 31, Giuliano Țili a dus scorul la 3-0, un minut mai târziu, iar Cristian Pajco, a stabilit scorul pauzei în minutul 44.

Repriza a doua, formația pregătită de Dumitru Dolomon și Doru Dudiță, a mai în scris de două ori. Același Cristian Pajco, a marcat pentru 5-0, în minutul 85, iar Cristian Nicula a stabilit scorul final, cu o lovitură de cap, după un corner, în minutul 88. În urma acestui rezultat, ACS Mediaș rămâne pe prima poziție a clasamentului cu maxim de puncte după primele 3 etape și un golaveraj de 30-3. În etapa următoare medieșenii joacă în deplasare cu AFC Quantum/Cuantic Arsenal Sibiu.

ACS Mediaș (4-2-3-1): Fabio Blaga - Sebastian Bârsan, Cristian Avram, Paolo Stan, Bogdan Jica - Raul Ignat (Cristian Nicula '84), Alexandru Socaci (George Cucerzan '77) - Levente Tóth (Lucian Noian '46), Giuliano Țili, Sorin Zomanț (An. Moldovan '59) - Cristian Pajco.
Rezerve: Vlad Pleșca - An. Bârsan. Antrenor: Dumitru Solomon.

CS Sparta Mediaș (4-2-3-1): Ioan Cindea - Paul Hașegan (Nicholas Fărcașu '73), Adrian Secășan, Răzvan Goliță (Gabriel Otves '46), Iosif Samson - Iosif Lunca, Ricardo Mateiu (Marian Tolan '73) - Adrian Comșa (Alexandru Andrei '89), Claudiu Lup, Răzvan Drăghiță - Alexandru Goia (Horia Munteanu '73).
Rezerve: Adrian Moca - Leontin Aniței, Adrian Man. Antrenor: Adrian Man.
Arbitri: Preda Clodoaldo Florentin - Bârsan Ioan Mihai Alexandru, Mărgineanu Despina Petra. Observator: Matyas Alin Levente.