marți, 13 septembrie 2022

ACS Mediaș a învins fără drept de apel ACS Păltiniș Rășinari

Păltiniș Rășinari - ACS Mediaș 1-6 (Ad. Balika 89' / Țili 3', 79', 90', Pajco 20', 36', 74')
Gruparea de pe Târnava Mare, a bătut-o fără drept de apel pe contracanditata la promovare, ACS Păltiniș Rășinari, scor 1-6. Giuliano Țili și Cristian Pajco au marcat câte un hat-trick fiecare.

Medieșenii au deschis scorul repede, în minutul 3, prin Giuliano Țili, iar apoi Cristian Pajco a reușit o dublă într-un interval de 15 minute. Mai întâi a facut la 2-0 în minutul 20, iar apoi a mai înscris o dată cu zece minute înainte de pauză. Astfel, la jumătatea partidei, oaspeții aveau trei goluri avans.

În actul secund medieșenii au mai înscris de trei ori. Mai întâi Cristian Pajco a făcut hattrick-ul, Giuliano Țili a dus scorul la 5-0 în minutul 79, iar apoi formația gazdă a înscris golul de onoare în minutul 89. Scorul final, 6-1 pentru ACS Mediaș a fost stabilit de același Giuliano Țili, autor și el a unui hattrick. Oaspeții au dominat clar partida, având parte și de susținerea fanilor sosiți de la Mediaș. Atmosfera în tribune, a fost întreținută de catre suporterii oaspeți, cu încurajări, cântece pe tot parcursul meciului, și un show pirotehnic. Clubul medieșean intenționa să transmită live acest meci, însă semnalul slab de la stadion a făcut imposibilă acțiunea.

8 goluri în 2 etape
”Mă simt foarte bine. Am fost plecat o lungă perioadă din țară și nu m-am putut antrena. Eram ocupat cu munca, mă bucur foarte mult că reusesc să marchez și îmi pot ajuta echipa. Am ajuns golgheter datorită colegilor mei, cărora le mulțumesc. În primul rând le mulțumesc antrenorilor care i-am avut și în trecut, care au văzut că locul meu este în lina ofensivă și nu în cea defensivă, unde mi-am început junioratul. Nu în ultimul rând vreau să le mulțumesc atrenorilor actuali, Dumitru Solomon și Doru Dudiță, care mi-au acordat toată încrederea și tot sprijinul pentru a ajunge cel mai bun marcator.” a declarat Cristian Pajco, golgheterul Ligii a 4-a, cu 8 goluri, după 2 etape disputate.

Încrezători în proiectul ACS Mediaș
”Un proiect foarte bine pus la punct cu oameni foarte competenți, atât în conducere cât și pe banca tehnică. Victoriile încep să se lege doarece avem o filozofie foarte bună… Construcția în ambele faze. Atmofera la echipă este foarte bună pentru că suntem un grup foarte unit, care am crescut sub culorile Gazului Metan. Sunt foarte încrezător în acest proiect și sunt sigur, că dacă ne pregătim în continuare la fel, rămânem uniți și ascultăm indicațiile antrenorilor, nu o să ne pună nici o echipă probleme” a declarat Cristian Pajco.” a declarat Pajco pentru Ora de Mediaș.

ACS Mediaș (4-2-3-1): Paul Florea - Seb. Bîrsan (George Cucerzan '83), Paolo Stan (An. Moldovan '83), Cr. Avram, B. Jica - R. Ignat, Al. Socaci (Cr. Nicula '83) - L. Noian, G. Țili, S. Zomanț (Lev. Tóth '69) - Cr. Pajco.
Rezerve: Vlad Pleșca - Remus Mocan. Antrenor: Dumitru Solomon.
Arbitri: Suvar Alexandru - Tocai Emeric, Spătar Răzvan Ioan. Observator: Miron Florin.